teach a girl to eat for $20 a day ?

5e194330-e529-4667-8959-761ef0b3b65d

Last week, we soup cleansed. This week, we’re just eating. As business school comes to an end, I’m re-focusing on these 2 things that sound terrible to me – cooking & budgeting.

Cue…Trader Joe’s.

I promise I went into the store with the intention of buying ingredients to cook, but I pretty quickly realized I could (semi-healthily) feed myself for $20 a day without turning on the oven at all. And although I shouldn’t be consuming the whole bottle, that $20 does include a bottle of wine!


BREAKFAST

18e2310e-bac9-43dc-872f-25e1a531c37bQuest Bar – $2.39 per bar

Not a cheap protein bar, but they do have 21 grams of protein and just 3 to 4 grams of ‘net carbs’! Still unclear exactly what ‘net’ carbs means, but these things taste pretty good as far as bars go…My ranking of the flavors carried by TJs: 1. S’mores 2. Cookie Dough 3. Cookies’n’cream

 


LUNCH170d5601-1e64-4f34-aaf3-30a42a504c71

Field Fresh Chopped Salad – $4.49
It might not look like much, but the sweet basil dressing in this thing makes me look forward to lunch time! If this one doesn’t do it for you, there are about 14 other pre-packaged varieties ;).


SNACK

c1701458-08da-4cb2-95be-682a5e87b12f

Honeycrisp Apple – $.99
They’re huuuuuge.


a730df74-b5e9-410b-a2b7-0d7d559e1a85

3c55d3f2-c143-4e5f-9e49-7d2f79645834

Stuffed peppers with seasoned turkey & rice – $5.99
For the ultimate lazy chef (usually where I fall), you can microwave these. If you’re feeling domestic, they do taste better when you cook them in the oven on a baking sheet at 375 for 20-30 minutes!


“SNACK”

b42b7c8f-7416-475e-8c95-a315179d486a

Albero Spanish Rose – $5.99
(Sorry, Dad – definitely not up to your standards). According to this review, it’s “complex, with an intensely fruity nose and fresh flavor that balances perky acidity with bursts of strawberry and raspberry.” I’m not positive on all that, but I can vouch that it’s refreshing, & it doesn’t fall into the trap of being super sweet (even though it’s super cheap).


If you’re checking my math, the total squeaks in at $19.85. Well, this doesn’t include tax, but that’s still pretty solid!

Have you figured out how to cook for 1 better than me? I’m all ears!

I will say, in writing this post, I stumbled upon the Trader Joe’s recipe website, so as soon as I get tired of my current spread, I’m planning to venture there next ;).

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Subscribe here!

Yes, I want to be in the know. Send me the latest from The Venable, just once a week.